AdoriaLogo2024

Veselības un skaistuma centrs Adoria – Jūsu skaistumam un veselībai. Ātri pieejami pakalpojumi un augstākā līmeņa speciālisti.

Darba laiks

Zobu veselības uzturēšana: speciālista padomi

Zobu veselības uzturēšana: ieteikumi retākai zobārsta apmeklēšanai

1-zobu-veselība

Vesels un kopts smaids ir ne tikai mūsu vizītkarte, bet arī vispārējās veselības rādītājs. Profilaktiskas zobārsta vizītes ir būtiskas, lai izvairītos no apjomīgiem zobu bojājumiem vai grūti ārstējamām smaganu saslimšanām. Un, lai gan pilnībā izvairīties no zobārsta apmeklējumiem nav iespējams, tomēr rūpīgi ievērojot mutes kopšanas higiēnu un piekopjot veselīgākus paradumus, varam samazināt nepieciešamību pēc apjomīgām un nereti arī dārgām zobārstniecības procedūrām.

Šajā rakstā Veselības un skaistuma centra Adoria higiēniste Anita Preisa sniedz praktiskus padomus, kā preventīvi mazināt zobu kariesa un citu mutes dobuma problēmu risku!

Padomi zobu veselības uzturēšanai

Lai novērstu zobu kariesa risku un izvairītos no smaganu saslimšanām, būtiskākais ir ievērot regulāru un rūpīgu zobu un mutes kopšanas higiēnu, taču ne mazāk svarīgi ir arī sekot līdzi savam uzturam un veikt profilaktiskas zobārstniecības procedūras, kas ļaus uzturēt zobu veselību ilgtermiņā, vienlaikus saglabājot arī estētisku zobu izskatu.

Zobu un mutes kopšana, pareizo līdzekļu izvēle

  • Tīri zobus vismaz divas reizes dienā, izmantojot fluorīdus saturošu zobu pastu. Zobu tīrīšanai velti aptuveni 2 minūtes, un atceries, ka šis laiks neiekļauj zobu diegošanai un mutes skalošanai nepieciešamo laiku.
  • Pieaugušajiem ieteicams izvēlēties zobu pastu ar 1350–1500 ppm fluorīda saturu. Šāda koncentrācija nodrošina efektīvu aizsardzību pret kariesu, palīdz remineralizēt zobu emalju un kavē baktēriju izplatību.
  • Bērniem optimālais fluorīdu daudzums zobu pastā ir atkarīgs no vecuma. Jau no pirmā zobiņa parādīšanās mutē, ir jālieto fluorīdus saturošu zobu pastu, ar 1000ppm fluorīda saturu. Tā ka bērns šajā vecumposmā pastu izspļaut nevarēs, tā jālieto rīsa grauda lielumā.
  • Zobu tīrīšanai vēlams izmantot zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, kas netraumēt smaganas. Ja ikdienā saskaries ar pastiprinātu zobu jutīgumu vai ir konstatētas smaganu saslimšanas, jāizvēlas zobu birste ar īpaši mīkstiem sariņiem.
  • Atceries, ka tīrot zobus, rūpīgi jānotīra ne tikai visas zobu virsmas, bet arī smaganu līnija un mēle.
  • Lai novērstu baktēriju izplatības risku, zobu birsti ieteicams mainīt ik pēc 3–4 mēnešiem vai ātrāk, ja sariņi ir redzami nolietojušies vai ir pārslimota kāda infekcijas slimība, kas skar mutes dobumu.
  • Ja pēc ēdienreizēm nav iespējams uzreiz iztīrīt zobus, centies izskalot muti ar tīru ūdeni, tā atbrīvojoties no pārtikas paliekām.
  • Starpzobu spraugās nav iespējams piekļūt pat ar vismodernāko elektrisko zobu birsti, tāpēc zobu kopšanas rutīnā obligāti ir jāiekļauj starpzobu tīrīšanas līdzekļi – zobu diegs, starpzobu birstītes, irigators utt. Atceries, ka zobu kariesa izplatību visbiežāk sekmē tieši neregulāra zobu starpu tīrīšana.
  • Lai nodrošinātu papildu zobu un mutes dobuma aizsardzību, pēc zobu tīrīšanas var lietot mutes skalojamo līdzekli, precīzi ievērojot zobu higiēnista norādes par līdzekļa dozāciju. Izvēlies mutes skalošanas līdzekli, kas nesatur alkoholu, lai novērstu mutes gļotādas sausumu un lieku kairinājumu. Tomēr svarīgi atcerēties, ka mutes skalošana neaizvieto mehānisku zobu tīrīšanu un zobu diega lietošanu.

Veselīgs uzturs

2-zobu-veselība

  • Ievēro sabalansētu un veselīgu uzturu, jo mūsu uztura paradumi ir viens no būtiskākajiem mutes veselību ietekmējošiem faktoriem.
  • Ikdienā vēlams ierobežot rafinēto ogļhidrātu (cukurs, baltie milti) un skābu pārtikas produktu patēriņu, jo tie samazina mutes dobuma pH līmeni, veicinot zobu erozijas un kariesa attīstības risku.
  • Pēc skābu/cukurotu pārtikas produktu vai dzērienu lietošanas, ieteicams izskalot muti ar ūdeni vai izmantot košļājamo gumiju bez cukura (ne ilgāk kā 10–15 minūtes), lai neitralizētu skābes un stimulētu siekalu izdalīšanos.
  • Savā ēdienkartē centies iekļaut kvalitatīvus gaļas produktus, augļus, dārzeņus, piena un pilngraudu produktus, kas satur kalciju, fosforu, D vitamīnu un citas zobu veselībai būtiskas uzturvielas.
  • Lai stiprinātu zobus un uzturētu normālu žokļa funkciju, centies uzturā lietots svaigus cietos augļus un dārzeņus, tostarp, ābolus, burkānus, bumbierus u. c.
  • Ja vēlies saglabāt zobu dabisko toni vai maksimāli ilgi uzturēt zobu balināšanas efektu, samazini krāsojošu dzērienu, tostarp, kafijas, tējas, sarkanvīna, krāsaino, gāzēto dzērienu patēriņu.

Regulāri apmeklē zobu higiēnistu

  • Ja vēlies izvairīties no apjomīgiem zobu bojājumiem vai periodonta saslimšanām, svarīgi regulāri veikt profesionālu zobu higiēnu.
  • Zobu higiēnistu, kā bērniem, tā pieaugušajiem, ieteicams apmeklēt ne retāk kā reizi 6 mēnešos.
  • Grūtniecēm, diabēta un sirds slimību pacientiem, pacientiem ar konstatētām periodonta saslimšanām, smēķētājiem, kā arī pacientiem ar zobu protēzēm vai zobu breketēm higiēnistu ieteicams apmeklēt reizi 3–4 mēnešos.
  • Zobu higiēnists profesionāli noņems zobu aplikumu un arī zobakmeni, ko mājas apstākļos noņemt nav iespējams.
  • Tāpat zobu higiēnists sniegs individuālus ieteikumus zobu un mutes dobuma higiēnas uzlabošanai un kariesa profilaksei.

Zobu fluorizācija – zobu veselības profilaksei

  • Dziļā zobu fluorizācija ir efektīva kariesa profilakses metode, kas stiprina zobu emalju, veicina remineralizāciju un būtiski samazina zobu kariesa risku.
  • Šīs procedūras laikā uz zobu virsmām tiek uzklāts zobu emalju hermetizējoša laka, kas aizpilda zobu emaljas mikroplaisas, tā aizsargājot zobus no kariesa.
  • Pacientiem ar zobu jutīgumu vai atsegtiem zobu kakliņiem zobu fluorizācija palīdzēs novērst sāpēs un diskomfortu, ko izraisa konkrētu pārtikas produktu lietošana, termiski kairinājumi, zobu tīrīšana.
  • Dziļo zobu fluorizāciju īpaši ieteicams veikt bērniem un pusaudžiem pastāvīgo zobu augšanas periodā, tā savlaicīgi pasargājot zobus no bojājumu riska, kā arī pirms ortodontisko konstrukciju (brekešu, platīšu) uzstādīšanas, to nēsāšanas laikā, vai pēc to noņemšanas, nodrošinot papildu zobu emaljas aizsardzību.

Lai nodrošinātu zobu un mutes dobuma veselību visa mūža garumā, svarīgi apvienot gan individuālās rūpēs par ikdienas zobu kopšanu un mutes dobuma veselības uzturēšanu, gan profesionālu zobu aprūpi, izvēloties kvalitatīvus zobārstniecības pakalpojumus.

Kādus faktorus apsvērt, pirms izvēlēties zobārstu? Lasi rakstu “Kā izvēlēties pareizo zobārstu: svarīgākie faktori, kas jāņem vērā” un saņem noderīgus padomus!

3-zobu-veselība

Profesionāli zobārstniecības pakalpojumi Adoria zobārstniecībā

Uztici rūpes par savu zobu veselību un skaistumu Veselības un skaistuma centra Adoria profesionāļiem! Vispārējās zobu terapijas pakalpojumi, bērnu zobārstniecība, zobu higiēna, protezēšana un citi zobārstniecības pakalpojumi vienuviet, Rīgā, A. Čaka ielā 70–3!

Comments are closed

1 Comment

  • Kā Norit Zobu Sakņu Kanālu ārstēšana: Process Soli Pa Solim | Adoria.lv

    13 novembris, 2024

    […] visa mūža garumā un izvairīties no dārgām zobārstniecības procedūrām! Lasi rakstu “Zobu veselības uzturēšana: ieteikumi retākai zobārsta apmeklēšanai” un saņem vērtīgus padomus, kā uzturēt zobu veselību, lai zobārsta apmeklējumi būtu […]