Ģimenes ārsts ir ārstniecības persona, kas jau no dzimšanas līdz pat sirmam vecumam nepieciešams katram. Ģimenes ārsti nodrošina nepārtrauktu, plaša spektra primāro veselības aprūpi visas dzīves garumā, pārzina savu pacientu veselības vēsturi, veicina pacientu veselības profilaksi, veic dažādu, ar veselību saistītu izziņu un nosūtījumu izsniegšanu, diagnosticē saslimšanas un pielāgo piemērotāko ārstēšanas metodi un tālāk nepieciešamos izmeklējumus u. c.
Kādus pakalpojumus nodrošina ģimenes ārsts?
- akūtu un hronisku slimību diagnostiku, ārstēšanu un uzraudzīšanu;
- recepšu medikamentu izrakstīšanu;
- pacientu konsultēšanu par jebkādiem, ar veselību saistītiem jautājumiem;
- grūtnieču aprūpi;
- zīdaiņu un bērnu aprūpi;
- nepieciešamo izziņu, šoferu un ieroču atļauju izsniegšanu;
- pacientu noformēšanu uz DEĀK;
- nosūtījumu izsniegšanu ārstniecības pakalpojumiem, kuriem nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums;
- asins analīžu noņemšanu;
- urīna analīzes ar stripu;
- valsts apmaksāto un maksas vakcināciju bērniem un pieaugušajiem;
- EKG izmeklējumus ar aprakstu;
- veselības stāvokļa profilaktisku uzraudzību, vismaz reizi gadā veicot pacientu vispārēju apskati;
- ģipša noņemšanu, brūču apstrādi un pēcoperācijas diegu izņemšanu;
- svešķermeņu izņemšanu;
- medikamentu injicēšanu un blokādes;
- sēra korķu izņemšanu;
- mājas vizītes;
- ģimenes ārstu konsultācijas pa telefonu, arī ārpus darba laika u. c.
Kad nepieciešams doties pie ģimenes ārsta?
Arī tad, ja pacientam nav veselības problēmu vai aktuālas sūdzības, pie ģimenes ārsta vēlams doties 1–2 reizes gadā, lai veiktu profilaktisku apskati. Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts izvērtēs pacienta veselības stāvokli un noteiks pacienta atbilstību (vecums, kaitīgie ieradumi, anamnēze, iedzimtība u. c.) kādai hronisku slimību riska grupai, veiks asinsspiediena un pulsa mērījumus, sirdsdarbības un plaušu pārbaudi. Tāpat arī nozīmēs nepieciešamās asins un urīna analīzes un izvērtēs citu izmeklējumu nepieciešamību.
Savlaicīga slimību diagnostika ir veiksmīgas ārstēšanas pamatā. Tieši tāpēc, konstatējot jebkāda veida sūdzības vai simptomus, ģimenes ārsta vizīti atlikt nevajadzētu. Izvērtējot sūdzības, ģimenes ārsts uzstādīs diagnozi un nozīmēs tālākus izmeklējumus. Balstoties uz izmeklējumu rezultātiem, ārsts lems par turpmāko ārstēšanas gaitu – medikamentu terapiju, ārstnieciskās procedūras, citu speciālistu piesaisti, padziļinātus izmeklējumus vai ārstēšanu stacionārā.
Kā akūtu, tā hronisku saslimšanu gadījumā ģimenes ārsts izraksta recepšu vai bezrecepšu medikamentus.
- Jebkāda veida medikamentu, uztura bagātinātāju vai vitamīnu kursa uzsākšana bez konsultēšanās ar ģimenes ārstu nav ieteicama un var izraisīt veselības stāvokļa pasliktināšanos.
Akūtu, vīrusu izraisītu infekciju gadījumos, ja pacienta veselības stāvoklis ir stabils, iespējama arī telefoniska konsultācija. Pie ģimenes ārsta jādodas arī tad, ja pacients vēlās saņemt valsts apmaksātos izmeklējumus vai procedūras, kā arī, lai veiktu vakcināciju, atbilstoši vakcinācijas kalendāra grafikam.
Kā atrast savu ģimenes ārstu?
Pilns ģimenes ārstu reģistrs pieejams Nacionālā Veselības dienesta (NVD) mājas lapā. Praktizējošo ģimenes ārstu saraksts sastādīts atbilstoši reģioniem. Tomēr viena no aktuālākajām veselības aprūpes sistēmas problēmām ir jauno ģimenes ārstu trūkums.
Pacientiem arvien biežāk nākas saskarties ar situāciju, kad jaunus pacientus nepieņem ne tikai labākie ģimenes ārsti Rīgā vai reģionos, bet arī citi tuvākajā reģionā praktizējošie ģimenes ārsti. Veselības un skaistuma centrs Adoria piedāvā ne tikai valsts apmaksātos, bet arī maksas ģimenes ārstu sniegtos pakalpojumus, lai nepieciešamības gadījumā tos varētu saņemt ikviens.