Skaists smaids un veseli, kopti zobi ir katra cilvēka rota. Un, pat ja ikdienā zobu kopšana tiek veikta regulāri un pareizi, baktēriju radīto mīksto aplikumu pilnībā noņemt mājas apstākļos, diemžēl, nav iespējams.
Tieši tāpēc šeit palīgā nāk speciālists – zobu higiēnists, kas veic profesionālu mutes dobuma higiēnu.
Zobu higiēnists ir speciālists, kura rīcībā ir plašs aprīkojuma klāsts profesionālai mutes dobuma kopšanai, lai piekļūtu tām vietām mutes dobumā, kur ar zobu nevar piekļūt, kā arī likvidētu tās problēmas, ko pašrocīga zobu higiēna ikdienā nespēj nodrošināt.
Kas ir zobu higiēna?
Zobu higiēna ir profilaktisku pasākumu kopums, kas ilgtermiņā nodrošina zobu un smaganu veselību.
Pilnas mutes dobuma higiēnas laikā, izvēloties atbilstošu aprīkojumu, no zobu virsmas tiek noņemts mīkstais aplikums, virssmaganu un zemssmaganu zobakmens, kā arī pigments.
Ierasti zobu higiēnas procedūra noris vairākos etapos:
- vispārējā veselības stāvokļa izvērtēšana,
- mutes un zobu veselības stāvokļa izvērtēšana,
- aplikuma un zobakmens noņemšana,
- zobu pulēšana un pigmenta noņemšana,
- fluorīdus saturošu preparātu aplikācija,
- rekomendācijas un ieteikumi pareizu mutes kopšanas līdzekļu izvēlei,
- uztura ieteikumi un izvērtēšana kariesa mazināšanai.
Lai likvidētu zobakmeni un aplikumu tiek izmantoti rokas instrumenti un ultraskaņas skēleris.
Savukārt pigmentācijas un mīkstā aplikuma noņemšanai higiēnists izmanto sodas pulverstrūklu vai dažādas abrazīvās pulējamās pastas.
Procedūras beigās, izvērtējot nepieciešamību, kariesa profilaksei uz zobiem var tikt uzklāts fluorīdus saturošs līdzeklis (gēls, putas vai laka), kas pasargās zobus no skābju iedarbības un stiprina zobu emalju.
Kāpēc nepieciešams veikt mutes dobuma higiēnu?
Tieši zobu higiēnists ir tas speciālists, kuru regulāri un laikus apmeklējot, iespējams novērst tās problēmas, ar kurām pacienti jau novēloti vēršas pie zobārsta.
Higiēnists var laikus konstatēt arī iespējamos saslimšanu riskus. Ir virkne nopietnu slimību, kā vēzis, cukura diabēts, sirds slimības un citas, par ko „ziņo” smaganu un mutes gļotādas stāvoklis.
Pareiza zobu higiēna ļaus samazināt arī citu zobu un smaganu saslimšanas – kariesu, gingivītu (smaganu iekaisumu), kas, neārstējot, var pāriet periodontītā (zobu balstaudu iekaisums).
Kā zināms, kariess ir biežāk sastopamais zobu bojājumu veids, kas neatgriezeniski skar zobu cietos audus. Zobu higiēnists Jums ieteiks un saprotamā veidā parādīs, kā ikdienā kopt zobus, lai maksimāli samazinātu kariesa risku.
Tāpat vizītes laikā zobu higiēnists pamanīs iespējamās problēmas un aicinās Jūs apmeklēt zobārstu. Ja tiks atklāta kāda no smaganu saslimšanām, zobu higiēnists, sadarbībā ar zobārstu–periodontologu, veiks papildu izmeklējumus un sastādīs zobu ārstēšanas plānu.
Mutes dobuma higiēna – cik bieži?
Zobu higiēnists būtu jāapmeklē visiem vismaz reizi 6 mēnešos.
Zobu higiēnists jāapmeklē gan bērniem, gan pieaugušajiem, neatkarīgi no vecuma. Atsevišķos gadījumos, pēc konsultācijas ar higiēnistu, zobu higiēna var tikt veikta reizi gadā.
Savukārt, ja konstatēta periodontīts, higiēnists jāapmeklē reizi 3 mēnešos. Ja uz zobiem uzliktas zobu breketes vai tiek nēsāta zobu platīte, arī tad higiēnists jāapmeklē biežāk kā reizi 6 mēnešos.
Zobu higiēnists noteikti jāapmeklē pirms vizītes pie zobārsta un apjomīgākas stomatoloģiskās ārstēšanas. Uz tīras zobu virsmas veidosies labāka zobu audu un plombas saķere.
Arī pacientiem ar cukura diabētu, sirds slimībām, kā arī citām specifiskām saslimšanām, kuru profilaktisku higiēnista apmeklējumu nozīmējis ārstējošais ārsts, tāpat arī smēķētājiem zobu higiēnu ieteicams veikt biežāk. Šiem cilvēkiem ir jūtīgākas smaganas, un zobu aplikums veidojas pastiprināti.
Tāpat arī sievietēm, kas plāno grūtniecību un grūtniecēm īpaši svarīga ir higiēnista apmeklēšana pirms grūtniecības iestāšanās un tās laikā, lai sekotu līdzi un novērstu zobu bojājumus, kas īpaši mēdz skart jaunās un topošās māmiņas.
Par zobu higiēnas apmeklējumu nevajadzētu aizmirst arī pacientiem ar neizņemamajām zobu protēzēm un implantiem. Arī šādu zobu kopšana ir tik pat svarīga, kā dabīgo zobu kopšana. Arī uz mākslīgi restaurētiem zobiem veidojas gan zobu aplikums, gan zobakmens.
Kā notiek mutes dobuma higiēnas procedūra?
Cilvēkiem, kas regulāri apmeklē zobu higiēnistu, pilna mutes dobuma higiēna var aizņemt aptuveni stundu.
Ja zobu higiēnists netiek apmeklēts regulāri, var uzkrāties izteikts zobakmens un liels aplikums, kura noņemšanai būs nepieciešama papildus vizīte. Ja tiek konstatēts smaganu iekaisums, arī tad var būt nepieciešama papildus vizīte.
Higiēnas norise:
- Mutes veselības stāvokļa izvērtēšana.
- Zobakmens un aplikuma noņemšana izmantojot ultraskaņu un/vai rokas instrumentus.
- Mīkstā aplikuma un pigmenta noņemšana, izmantojot dažādas abrazivitātes pulējamās pastas vai sodas pulverstrūklu.
- Nepieciešamības gadījumā, smaganas var tikt apstrādātas ar speciālu pretiekaisuma gēlu. Tālāk tiek veikta zobu virsmu pārklāšana ar fluorīdu saturošiem līdzekļiem – putām vai gēlu. Izteiktas jutības gadījumā tiek veikta specifiskas lakas aplikācija.
- Starpzobu virsmu tīrīšana un apmācība ar zobu diegu vai starpzobu birstītēm. Papildus līdzekļu izvēle – Power flosser vai irigatoru lietošana.
Zobu higiēna bērniem
Lai nodrošinātu bērnu zobu un mutes dobuma veselību, speciālisti iesaka pirmo higiēnista apmeklējumu ieplānot jau 1 gada vecumā.
Šī vizīte vairāk paredzēta vecākiem, lai laikus iegūtu informāciju par to, kā pareizi kopt bērna zobus, kā arī, lai izvērtētu uztura ieradumus.
Savukārt jau no 2–3 gadu vecuma bērnam var tikt ieplānota zobu higiēnas procedūra, un, lai gan, ne vienmēr izdosies veikt pilnvērtīgu zobu higiēnu, tas radinās bērnu rūpēties par savu zobu veselību, kā arī atvieglos vizītes pie zobārsta.
Bērnu higiēnists daļu no vizītes laika veltīs tam, lai bērnam saistošā veidā aprunātos ar bērnu par to, kā pareizi jākopj zobiņi un uzskatāmā veidā parādītu kā tas jādara. Zobu higiēnista kabinetā ir aizraujoši un bērnam interesanti uzskates līdzekļi, kas bērnam šo procesu padarīs par sava veida rotaļu.
Regulāri apmeklēts, bērnu higiēnists palīdzēs uzturēt bērna zobus veselus, neļaujot rasties zobu bojājumiem. Tāpat arī zobu higiēnists apskates laikā izvērtēs, kā notiek piena zobu nomaiņa, kā veidojas sakodiens, kā izvietojas un aug pastāvīgie zobi. Higiēnists arī ieteiks, ja nepieciešama zobārsta vai ortodonta apskate.
Veselības un skaistuma centrā Adoria bērniem tiek nodrošināta valsts apmaksāta zobu higiēna: 2 līdz 18 gadu vecumā – vienu reizi gadā (savukārt 7, 11 un 12 gadu vecumā – divas reizes gadā).
Zobu rota ar Swarovski kristāliņu
Veselības un skaistuma centra Adoria zobu higiēnas speciālisti piedāvā arī tik populāro zobu rotāšanu ar Swarovski kristāliņu.
Šī procedūra kļuvusi īpaši iecienīta tieši jauniešu vidū, tāpēc svarīgi atrast speciālistus, kas šo procedūru veic profesionāli, nekaitējot zoba veselībai.
Lai piestiprinātu Swarovski kristāliņu, zoba virsma netiek urbta, kristāliņu piestiprina ar kompozīta materiālu. Procedūra ir absolūti nesāpīga un aizņem aptuveni 15 minūtes.
Pirms kristāliņa uzlikšanas vēlams veikt zobu higiēnas procedūru. Pēc vēlēšanās kristāliņš vēlāk ir viegli noņemams, neatstājot nekādas pēdas uz zoba virsmas.
Zobu higiēna veselības un skaistuma centrā Adoria
Viena no veselības un skaistuma centra Adoria priekšrocībām ir tās ērtā atrašanās vieta galvaspilsētas centrā.
Šajā ziņā zobu higiēnists Rīgā ir viegli pieejams tiem, kas strādā centrā un vēlas izmantot pakalpojumu, piemēram, pusdienas pārtraukumā. Piedāvājam arī citus zobārstniecības pakalpojumus – vispārējo zobārstniecību un zobu protezēšanu.
Veselības un skaistuma centra Adoria higiēnistes izmanto jaunākās paaudzes tehnoloģijas, kas nodrošina ne tikai teicamu rezultātu, bet ir klientiem patīkamas un nerada diskomfortu procedūras norises laikā.
Mūsu zobu higiēnisti:
Kristina Kuzmenkova
Anita Preisa