Kā norit zobu sakņu kanālu ārstēšana?
Zobu sakņu kanālu ārstēšana daudziem asociējas ar diskomfortu un bailēm. Tomēr, pateicoties mūsdienīgām zobārstniecības tehnoloģijām, procedūra ir kļuvusi krietni komfortablāka, efektīvāka un ātrāka.
Lai kliedētu nepamatotas bailes un neskaidrības, svarīgi izprast šīs procedūras norisi un tās sniegtās priekšrocības. Tāpēc šajā rakstā Veselības un skaistuma centra Adoria zobārstniecības Rīgā zobārste Aleksandra Feoktistova sniedz detalizētu ieskatu zobu sakņu kanālu ārstēšanas procesā!
Kas ir pulpīts jeb zoba mīksto audu iekaisums?
Zobu sakņu kanālu ārstēšana jeb endodontija ir zobārstniecības procedūra, kas tiek veikta gadījumos, kad zoba kariesa rezultātā attīstījies zoba mīksto audu iekaisums jeb pulpīts. Pulpas iekaisums var attīstīties dažādu faktoru ietekmē – visbiežāk savlaicīgi neārstēta kariesa rezultātā. Taču arī zobu emaljas mikroplaisas, zobu traumas, bojātas plombas, periodontīta saslimšanas veido labvēlīgu vidi infekcijas izplatībai zoba mīkstajos audos.
Procedūras mērķis ir izņemt inficētos pulpas audus, dezinficēt zobu sakņu kanālus un aizpildīt tos ar speciālu, bioloģiski saderīgu materiālu, lai novērstu tālāku infekcijas izplatību. Svarīgi atcerēties, ka endodontija nereti ir pēdējais solis, kas ļauj izvairīties no zoba zaudēšanas.
Vienkāršākais veids, kā preventīvi novērst pulpīta risku, ir profilaktiski apmeklēt zobārstu. Taču pēkšņas zobu sāpes ir pazīme, kas liecina – zobārstu nepieciešams apmeklēt nekavējoties. Savlaicīga ārstēšana palīdzēs saglābt zobu un novērst nopietnu komplikāciju risku, tostarp:
- periodonta slimības: infekcija var izplatīties no pulpas uz apkārtējiem audiem, veicinot gingivīta un periodontīta risku;
- abscesu: sastrutojums, kas veidojas zoba saknes galā esošajos audos, kad visbiežāk vienīgais risinājums ir zoba izraušana;
- sepse: ļoti retos gadījumos infekcija pa asinsriti var izplatīties citos orgānos, izraisot sepsi, kas ir dzīvībai bīstams stāvokli.
Kurš gan nevēlas saglābāt skaistu un koptu smaidu visa mūža garumā un izvairīties no dārgām zobārstniecības procedūrām! Lasi rakstu “Zobu veselības uzturēšana: ieteikumi retākai zobārsta apmeklēšanai” un saņem vērtīgus padomus, kā uzturēt zobu veselību, lai zobārsta apmeklējumi būtu nepieciešami vien profilaksei!
Zobu sakņu kanālu ārstēšana: soli pa solim
Zobu sakņu kanālu ārstēšana ierasti norit 2 vizīšu laikā. Pirmajā vizītē zoba sakņu kanāli tiek iztīrīti, dezinficēti un aizpildīti ar speciāliem medikamentiem. Ja pacientam nav nekādu sūdzību, nākošā vizīte tiek plānota pēc aptuveni 10 dienām, kad zobu sakņu kanāli tiek aizpildīti ar pastāvīgu pildījumu un tiek veikta zoba rekonstrukcija.
Diagnostika un anestēzija
- Sākotnēji tiek veikta vizuāla zobu apskate un pacienta sūdzību uzklausīšana.
- Lai precīzi novērtētu zoba un apkārtējo audu stāvokli un infekcijas izplatību, tiek veikti arī digitālie rentgena izmeklējumu.
- Pirms procedūras uzsākšanas, pacientam tiek ievadīta lokālā anestēzija, lai novērstu jebkādu diskomfortu procedūras laikā.
Zoba izolācija un kariozo masu izņemšana
- Inficētais zobs tiek izolēts no siekalām, lai nodrošinātu sterilu procedūras norisi.
- Tiek veikta kariozo jeb bojāto zobu audu izņemšana, nodrošinot pieeju zoba sakņu kanāliem.
- Lai nodrošinātu maksimāli precīzu un pēc iespējas mazāk invazīvu procedūras norisi, Veselības un skaistuma centra Adoria zobārstniecībā endodontiju iespējams veikt mikroskopa kontrolē.
- Jaunākās paaudzes mikroskops ir aprīkots ar integrēto HD kameru, kas ļauj dokumentēt ārstēšanas procesu, turpmākai ārstēšanas gaitas analīzei.
Sakņu kanālu tīrīšana, dezinfekcija, pildīšana
- Izmantojot speciālus instrumentus, tiek veikta iekaisušo audu mehāniskā apstrāde.
- Pēc mehāniskās apstrādes, tiek veikta zobu sakņu kanālu ķīmiskā apstrāde jeb dezinfekcija.
- Pirmās procedūras laikā, pēc kanālu tīrīšanas un dezinfekcijas, zobu sakņu kanālos tiek pildīti pagaidu medikamenti, lai maksimāli novērstu atkārtotas infekcijas risku.
- Otrās procedūras laikā pagaidu medikamenti tiek izņemti, zoba sakņu kanāli tiek atkārtoti dezinficēti, un aizpildīti ar pastāvīgu pildījumu.
Zoba atjaunošana
- Pirmās vizītes noslēgumā pacientam tiek uzlikta kvalitatīva pagaidu plomba.
- Otrās procedūras laikā, atkarībā no zaudētā zoba apjoma, tiek veikta zoba rekonstrukcija ar pastāvīgu plombu, lai atjaunotu zoba formu, funkciju un estētiku.
- Ja zoba bojājums ir plašs, var būt nepieciešami citi risinājumi – zobu ķirurģija, zobu implanta ievietošanai, onlejas/inlejas, zobu kroņa vai citu protēžu risinājumu uzstādīšana.
Svarīgi atcerēties, ka no pulpīta riska nav pasargāti arī bērni, un īpaši svarīgi sekot bērnu zobu stāvoklim ir pastāvīgo zobu augšanas periodā. Veselības un skaistuma centrā Adoria pieejami plaša spektra bērnu zobārstniecības pakalpojumi.
Savukārt profilaktiskai zobu veselības uzturēšanai, ne retāk kā reizi pusgadā, bērniem jau no 2–3 gadu vecuma ieteicams apmeklēt zobu higiēnistu, lai radinātu bērniņu rūpēties par savu zobu veselību, kā arī mazinātu bailes no zobārsta apmeklējumiem.
Zobu sakņu kanālu ārstēšana mikroskopa kontrolē Veselības un skaistuma centrā Adoria!
Plaša spektra vispārējās zobu terapijas un estētiskās zobārstniecības pakalpojumus Veselības un skaistuma centrā Rīgā, A. Čaka ielā 70-3 nodrošina augsti kvalificēta un pieredzējusi zobārstniecības speciālistu komanda! Piesaki savu vizīti jau tagad un parūpējies par savu zobu veselību laikus!
Kā Novērst Sakņu Kanālu Infekciju: Komentē Speciālists | Adoria.lv
26 novembris, 2024[…] zobu sakņu kanālu ārstēšana tev izraisa nepatīkamas asociācijas? Lasi rakstu “Kā norit zobu sakņu kanālu ārstēšana?” un mazini bailes, izzinot endodontijas procedūras […]