AdoriaLogo2024

Veselības un skaistuma centrs Adoria – Jūsu skaistumam un veselībai. Ātri pieejami pakalpojumi un augstākā līmeņa speciālisti.

Darba laiks

Kā novērst sakņu kanālu infekciju: komentē speciālists

Kā novērst sakņu kanālu infekciju: komentē speciālists!

1-sakņu-kanālu-iekaisums

Zobu un mutes dobuma problēmas var radīt ne tikai diskomfortu un estētiskas neērtības, bet ietekmēt arī vispārējo veselību un ikdienas dzīves kvalitāti. Viena no izplatītākajām un nepatīkamākajām zobu problēmām ir pulpīts jeb zobu sakņu kanālu iekaisums. Pulpīta ārstēšanu svarīgi uzsākt pēc iespējas ātrāk, lai novērstu nepatīkamos simptomus un glābtu bojāto zobu no izraušanas.

Lai gan savlaicīga ārstēšana mūsdienās sniedz efektīvus rezultātus, tomēr labākā pieeja zobu problēmu novēršanai ir profilakse. Kā samazināt zobu sakņu kanālu infekcijas risku un saglabāt veselus zobus, stāsta Veselības un skaistuma centra Adoria zobārste Aleksandra Feoktistova

Zobu sakņu kanālu iekaisums: cēloņi un simptomi

Pulpīts ir zoba pulpas jeb zoba mīksto audu – nervu un asinsvadu – iekaisums, kura biežākie cēloņi ir savlaicīgi neārstēts kariess. Kariesam progresējot,  veidojas apjomīgs zoba bojājums jeb tā sauktais caurums, kas baktērijām ļauj iekļūt pulpas kamerā, kā rezultātā attīstās mīksto audu iekaisums. Citi pulpīta cēloņi var būt zoba traumas, piemēram, lūzums vai plaisa, bojātas zobu plombas, kā arī atkārtotas zobu procedūras un periodonta saslimšanas.

Tipiskākie zobu sakņu kanāla infekcijas simptomi ir:

  • stipras, pulsējošas sāpes zobā, kas var pastiprināties naktī un pie termiskiem (karstums, aukstums) un/vai ķīmiskiem (salds, skābs) kairinājumiem. Sāpes var izstaroties arī plašākā sejas zonā;
  • paaugstināts zoba jutīgums pret termiskiem, ķīmiskiem un mehāniskiem kairinājumiem, piemēram, tīrot zobus, pieskaroties zobam ar karoti utml.;
  • smaganu pietūkums un apsārtums;
  • iekaisuma un pulpas nekrozes (pulpas audu atmiršana) rezultātā var novērot strauju zoba toņa maiņa – zobs kļūst tumšāks, pelēcīgāks;
  • smagākos gadījumos var paaugstināties ķermeņa temperatūra.

Novērojot kādu no simptomiem, svarīgi pēc iespējas ātrāk doties pie endodonta un uzsākt zobu sakņu kanālu ārstēšanu. Ja pulpīts netiek savlaicīgi ārstēts, attīstās zoba saknes sastrutojums un smagākas komplikācijas, kad lielākajā daļā gadījumu vienīgais risinājums ir zoba izraušana.

2-sakņu-kanālu-iekaisums

Padomi zobu sakņu kanālu iekaisuma riska novēršanai

1. Rūpīga mutes dobuma higiēna: regulāra zobu tīrīšana divas reizes dienā, starpzobu tīrīšanas līdzekļu un mutes skalojamo līdzekļu lietošana palīdz novērst aplikuma veidošanos un samazina kariesa risku. Tīrot zobus, svarīgi rūpīgi notīrīt ne tikai visas zobu virsmas, bet arī mēli un smaganas.

2. Pareiza zobu kopšanas tehnika: zobu kopšanai izvēlies zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, izvairoties no spēcīgām, berzošām kustībām, kas ilgtermiņā var traumēt ne tikai smaganas, veicinot periodonta saslimšanu risku, bet arī bojāt zobu emalju. Smaganu mikrotraumas un emaljas mikroplaisas ir labvēlīga vide baktēriju izplatībai, kas veicina kariesa un ar laiku arī pulpīta risku.

3. Fluorīdu saturošu preparātu lietošana: fluorīds palīdz stiprināt zobu emalju un aizsargā gan pret kariesu, gan zobu demineralizāciju, tāpēc ikdienā vēlams lietot fluoru saturošus mutes kopšanas līdzekļus. Zobu papildu aizsardzībai Veselības un skaistuma centra Adoria zobārstniecībā iespējams veikt dziļo zobu fluorizāciju.

4. Profilaktiskas vizītes pie zobārsta: apmeklējot zobārstu un zobu higiēnistu divas reizes gadā, lai veiktu profilaktisku zobu pārbaudi un profesionālu zobu higiēnu, iespējams maksimāli samazināt kariesa risku, savlaicīgi atklāt un ārstēt kariesa bojājumus, tā novēršot zobu sakņu kanālu iekaisuma risku un citas zobu un mutes mīksto audu problēmas.

5. Veselīgs uzturs: lai veicinātu zobu veselību, ieteicams ievērot sabalansētu uzturu un ikdienas ēdienkartē iekļaut produktus, kas satur kalciju, fosforu, D vitamīnu un citas, zobu un vispārējai veselībai, būtiskas uzturvielas. Tāpat svarīgi ierobežot cukurotu un skābu produktu lietošanu, jo tie veicina kariesa veidošanos un zobu emaljas eroziju. Papildus pilnvērtīgam uzturam, zobu veselības stiprināšanai var apsvērt uztura bagātinātāju lietošanu kursa veidā, iepriekš konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.

6. Zobu traumu novēršana: nodarbojoties ar aktivitātēm, kas var izraisīt zobu traumas, piemēram, kontakta sporta veidiem, vēlams lietot zobu aizsargus. Zobu traumas vai lūzuma gadījumā svarīgi pēc iespējas ātrāk vērsties pie zobārsta, lai novērtētu zobu stāvokli un novērstu zobu sakņu kanālu iekaisuma risku.

7. Zobu kronīši un zoba implanti: ja zoba bojājumi ir apjomīgi un vienīgais risinājums ir zoba ekstrakcija, vēlams nekavēties, un izvēlēties savām iespējām un vēlmēm piemērotāko zobu protezēšanas risinājumu. tas ir svarīgi, lai ne tikai atjaunotu zoba funkciju un estētiku, bet arī novērstu turpmākas problēmas, tostarp pulpīta risku. Kvalitatīvi zobu implanti ir šī brīža mūsdienīgākā un ilgmūžīgākā zobu protezēšanas metode, kas nodrošina visdabiskāko un komfortablāko rezultātu. Turklāt mākslīgās zobu konstrukcijas, piemēram, zobu kronīši vai tilts, kas tiek stiprināti uz implanta, praktiski neatšķiras no dabīgajiem zobiem.

3-sakņu-kanālu-iekaisums

Kvalitatīva zobārstniecība Rīgā, Veselības un skaistuma centrā Adoria!

Augsti kvalificēti un pieredzējuši zobārstniecības speciālisti, plaša spektra zobārstniecības pakalpojumi, mūsdienīgs, jaunākās paaudzes aprīkojums – tas viss vienuviet, Veselības un skaistuma centrā Adoria, Rīgā, A. Čaka ielā 70-3!

Comments are closed